OZEANE

OZEANE

Вообичаена цена
ден 1,990.00
Акцијска цена
ден 1,990.00
Вообичаена цена
ден 3,990.00
Продадено
Единечна цена
за 
Вклучен данок.

Сè што отсекогаш сте сакале да знаете за морињата и океаните, може да се најде во Големата илустрирана енциклопедија ОКЕАН.

Започнете со фантастично визуелно патување од шумите од мангрова до морското дно, од мекотели до китови, од Титаник до ураганот Катрина. Благодарение на одличните фотографии, енциклопедијата „Океан“ дава зачудувачки поглед на светот што малкумина лично го сретнале.

Оваа прекрасна фотомонографија ќе ви ја покаже драмата и убавината на морето, а врвните фотографии и најновите сателитски мапи ќе ги осветлат природните процеси и појави. Е ги откриете сите аспекти на океанот и ќе ја видите извонредната разновидност на морскиот живот. Запознајте ја моќта на океанот и нејзината важност за нашата планета - како лулка на животот. Тоа е исто така моќно и сеопфатно патување во длабочините на пустината што човекот сè уште не го освоил - фасцинантен и бесконечен свет кој никогаш не престанува да предизвикува стравопочит.

Дали знаеше?

  • обичните делфини, со брзина од 40 км на час, се меѓу најбрзите пливачи меѓу морските цицачи.
  • вулканот хавајски штит Мауна Лоа е најголем во светот. Од неговата база на дното на океанот се издига 17 000 м - многу повеќе од планината Еверест.
  • јадењето дури и мали количини на месо од баракуда може да доведе до труење предизвикано од токсини кои се акумулираат во баракудите од нивната храна.

 

Димензии: 24 × 30 см
Број на стр.: 512
Подврска: тврда
Јазик: германски