ОСЛАБЕТЕ ДОДЕКА СПИЕТЕ

ОСЛАБЕТЕ ДОДЕКА СПИЕТЕ

Вообичаена цена
ден 1,290.00
Акцијска цена
ден 1,290.00
Вообичаена цена
ден 0.00
Продадено
Единечна цена
за 
Вклучен данок.

Револуционерна формула: Вака исползувајте го Вашиот биолошки часовник за слабеење

Звучи премногу добро за да биде вистина: концептот за диета на Д-р.  Детлеф Папе ветува слабеење додека спиете - меѓу другото, без внесување јаглехидрати навечер. A како тоа функцинира?

Слабеење во сон - ова го ветува Д-р. Детлеф Папе во својата истоимена книга. Авторот на книгата - интернист и нутриционист, презентира диетален концепт во кој се фокусираат биоритамот и нивото на инсулинот. Ако   јадете во вистинско време, се вели дека тоа ќе ви помогне да изгубите тежина.

Програмата е наменета за сите луѓе со прекумерна тежина со индекс на телесна маса (БМИ)  над 25. Според авторот, концептот на диетата е наменет за деца и бремени жени, како и за лица со дијабетес. Сепак, авторот препорачува на овие групи диетата да е препорачана и одобрена од лекар.

Принцип
Хормонот инсулин е во центарот на концептот. Панкреасот го ослободува поинтензивно после јадење храна што содржи јаглени хидрати, така што шеќерот во крвта опаѓа. Последица: организмот ги апсорбира молекулите на шеќерот од крвта. Според авторот, ова не само што го блокира согорувањето на маснотиите, туку и го стимулира телото да складира маснотии. Таканареченото комбинирање на храна со инсулин треба да го одржува низок хормонот и на тој начин индиректно да ги согорува маснотиите.

Според овој принцип, клучно е правилно да се комбинираат протеините и јаглехидратите. Препорачани се вкупно три оброци на ден со интервал од најмалку пет часа. За време на паузите е дозволено само вода, незасладен чај или кафе. Појадокот содржи само јаглехидрати, како што се леб, житарки или овошје. Оброкот за ручек може да се состои од мешана исхрана  јаглени хидрати и протеини. Јаглехидратите треба да се избегнуваат за вечера. Наместо тоа, храната богата со протеини, како што се риба, месо или млечни производи се комбинира со зеленчук.

Во паузите од пет часа помеѓу оброците, панкреасот треба да се одмори и нивото на инсулин треба целосно да се намали, така што телото ќе има доволно време за дигестивни и метаболички процеси. Ноќе, ослободувањето на инсулинот намерно се одржува на ниско ниво, избегнувајќи јаглехидрати: Според авторот, согорувањето на мастите треба да работи оптимално за време на спиењето. Според теоријата „слабееме спиејќи“, телото ја црпи енергијата за процеси на ноќна регенерација од масните наслаги кога тие не се блокирани од присуството на инсулин.

Некои поединости од книгата
На почетокот на книгата има тест за податоците за здравјето и однесувањето во исхраната. Доколку е потребно, се упатува на медицинска нега. Пред да се започне  со диетата, треба да се утврди БМИ-индексот на телесна маса , бидејќи оваа вредност се користи за пресметување на дневната дозволена количина јаглехидрати. Во зависност од БМИ (индексот на телесна маса), тој се движи од 75 до 125 грама за појадок и ручек. Дадени се соодветни контра вредности при изборот на храната. На пример, три парчиња интегрален леб или дванаесет лажици овесни снегулки содржат 75 грама јаглени хидрати.

Спортувањето и тренинзите се важни во овој диетален концепт, така што мускулите не се намалуваат. Вежбањето наутро пред првиот оброк или навечер е наменето за издолжување и зголемување на фазата на согорување на  маснотиите во ноќта.


Авторски тим

  • Д-р на медицина Детлеф Папе
  • Д-р на медицина Рудолф  Шварц
  • Елмар Трунц-  Карлиси
  • Хелмут Гилсен

 

Димензии: 17 × 23 см
Број на стр.: 191
Подврска: тврда
Јазик: македонски